COLUMBUS, Ohio (WKBN) – Four local high school football players were named First Team All-State by the Ohio High School Athletic Association on Monday.

Springfield senior Beau Brungard was named the Division VI Offensive Player of the Year, along with D.J. Newman of Archbold and Bryce Schondelmyer from Arcanum.

LaBrae senior Aidan Stephens earned a First Team nod at defensive back, while Springfield’s Lucas Datillo and Marshall Yelkin made the short list on the offensive and defensive lines.

The rest of the Division VI All-State awards are listed below:

DIVISION VI – FIRST TEAM

QB: Tyler Buescher, West Jefferson, 6-0, 155, sr.; Drew Carter, Nelsonville-York, 6-1, 185, sr.; D.J. Newman, Archbold, 6-1, 175, sr.; Beau Brungard, Springfield, 6-0, 195, sr.; Andre Yarber, Oberlin, 5-11, 180, sr.; Bryce Schondelmyer, Arcanum, 6-2, 195, jr.

RB: Maeson Long, Beverly Fort Frye, 5-10, 165, sr.; Lincoln Mollenkopf, North Robinson Colonel Crawford, 5-9, 170, sr.; Jake Gill, Creston Norwayne, 5-10, 185, jr.; Will Butler, Mogadore, 6-3, 200, jr.; Ashton Snell, Cincinnati Country Day, 5-10, 165, sr.

WR/TE: MJ Book, West Jefferson, 6-4, 190, sr.; Gavin Bailey, Archbold, 6-1, 160, sr.; Tyler Schwieterman, Coldwater, 6-4, 190, sr.; Ty Powell, Dayton Christian, 6-1, 185, sr., Brennen Troutwine, Arcanum, 5-10, 160, sr.

OL: Casey Brooker, Beverly Fort Frye, 6-2, 260, sr.; Easton Korody, Carey, 6-5, 280, sr.; Mason Ringler, Ashland Crestview, 6-2, 220, jr.; Travis Owen, Sullivan Black River, sr.; Lucas Datillo, Springfield, 5-10, 195, soph.; John Avalon, Middlefield Cardinal, 6-1, 265, sr.; Grant Albers, Anna, 6-4, 280, sr.

K: Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-7, 150, sr.

DL: Gavin Carpenter, Barnesville, 5-8, 255, sr.; Owen Barker, Ashland Crestview, 6-3, 185, jr.; Baeden Hancock, Defiance Tinora, 6-0, 235, sr.; Marshall Yelkin, Springfield, 5’11, 200, sr.; Cayden Sherepita, Wellington, 6-3, 215, sr.; Sidikiba Kaba, KIPP Columbus, 6-3, 270, jr.

LB: Riordan Stauffer, Fairbanks, 6-3, 240, sr.; J.D. Brumfield, Proctorville Fairland, 6-0, 195, sr.; AJ Schafer, Columbus Grove, 6-0, 210, jr.; Owen Johnson, Liberty Center, 5-11, 210, sr.; Aaron Groner, New Middletown Springfield, 5-8, 200, sr.; Michael Miles, Garfield Heights Trinity, 6-1, 190, jr.; Jake Hurst, Mechanicsburg, 5-9, 190, sr.

DB: Dan Wagner, Columbus Africentric, 6-0, 165, sr.; Connor Morse, Ashland Crestview, 5-9, 170, sr.; Aidan Stephens, LaBrae, 6-1, 180, sr.; Tyler Mrakuzic, Sullivan Black River, 5-11, 154, jr.; Norey Johnson, Cincinnati Deer Park, 6-3, 192, sr.

P: Emilio Duran, Ottawa Hills, 6-0, 175, jr.

DIVISION VI – SECOND TEAM

QB: Cy Starcher, Marion Elgin, 6-1, 180, sr.; Tamir Wynn, KIPP Columbus, 5-11, 170, jr.; Ian Ellis, Beverly Fort Frye, 6-0,185, sr.; C.J. Hannahs, Barnesville. 5-8, 145, jr.; Jack Talkington, Canton Central Catholic, 6-2, 215, jr.; Aaron Conley, Mechanicsburg, 5-9, 180, sr.

RB: Kevin Kline, Marion Elgin, 6-0, 190, sr.; Colin Metzger, Columbus Grove, 5-9, 200, sr.; Connor Smith, Gibsonburg, 5-8, 170, jr.; Marco Cirigliano, Columbia Station Columbia, 5-10 160, soph.; Austin Francis, Casstown Miami East, 5-10, 160, sr.

WR/TE: Spencer Bliss, Barnesville, 5-9, 155, sr.; Jake Jarrett, Collins Western Reserve, 5-10, 145 Sr.; Paul Butterman, Mount Gilead, 6-3, 175, sr.; Correll Amsbaugh, Worthington Christian, 6-4, 205, jr.; Robert Verba, Andover Pymatuning Valley, 6-2, 235, sr.

OL: Canyon Schneider, West Jefferson, 6-2, 250, sr.; Joe Kinsley, Fairbanks, 6-2, 255, sr.; Steve Rhoades, Proctorville Fairland, 6-0, 225, sr.; Owen Box, Liberty Center, 6-3, 240, jr.; Mitch Douglas, Columbus Grove, 6-0, 250, sr.; Colby Morlock, Creston Norwayne, 6-4, 290, sr.; James McCulloch, Andover Pymatuning Valley, 6-5, 275,sr.; Adam Waller, Mechanicsburg, 6-0, 205, sr.

K: Luke Courtney, United, 5-11, 160, soph.

DL: Trennen Stoll, Carey, 6-3, 270, sr.; Mason Williams, Mogadore, 6-4, 235, jr.; Hunter Albright, Springfield Northeastern, 6-0, 220, jr.; Desmond Davis, Cincinnati Gamble Montessori, 6-4, 250, soph.; Cohen Hickman, Jamestown Greeneview, 5-10, 235, sr.; Levi Milledge, Mechanicsburg, 6-1, 205, jr.

LB: Chase Morrow, Lucasville Valley, 5-11, 190, sr.; Brayden Webb, Willow Wood Symmes Valley, 6-4, 225, soph.; Landon Kemerly, Carey, 6-0, 200, jr.; Aiden Godsey, Ashland Crestview, 6-2, 200, sr.; Carson Feichtner, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 200, sr.; Mason Foos, Seneca East, 6-3, 200 Sr.; Giovanni Higgins, St. Bernard-Elmwood Place, 5-11, 160, soph.

DB: Bryce Conti, Carey, 6-1, 170, sr.; Luke Kaufman, Columbus Grove, 5-11, 157, sr.; Jon Brasee, Wellington, 6-1, 180, sr.; Danny Mascadri, Mechanicsburg, 6-0, 175, sr.; Cavan Cooper, Bainbridge Paint Valley, 6-2, 205, jr.

P: Garrett Lamb-Hart, Mount Gilead, 5-10, 155, sr.

DIVISION VI – THIRD TEAM

QB: Jack Gregory, Centerburg, 6-2, 190, sr.; Hayden Kuhn, Ashland Crestview, 6-0, 155, jr.; Derek Lonsway, Carey, 6-0, 180. sr.; Andrew Champagne, Columbia Station Columbia, 6-1, 170, sr.; Caden Houseman, Springfield Northeastern, 6-0, 175, jr.; Preston Sellers, Dayton Christian, 5-10, 190, jr.

RB: Maxton Lower, Northmor, 6-2, 215, jr.; JD Miller, Johnstown Northridge, 6-0, 175, sr.; Ethan Patterson, Willow Wood Symmes Valley, 6-2, 165, sr.; Chase Hall, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-1, 190, jr.; Franko Rome, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 171, sr.; Zach Czako, Middlefield Cardinal, 5-10, 220, Sr.

WR/TE: Jonny Frazier, Oberlin, 5-10, 170, sr.; Silas Snell, Cincinnati Country Day, 6-5, 245, sr.; Tre’Von Drake, LaBrae, 6-2, 180, sr.; Mason Murphy, Mogadore, 6-3, 170, sr.

OL: Duston Sanders, Northmor, 6-8, 315, sr.; Gavin Berridge, Marion Elgin, 6-0, 245, sr.; Sean Smith, Columbus Africentric, 5-10, 315, fr.; Quentin Leasure, Barnesville, 5-11, 330, jr.; Tyler Schooley, Gibsonburg, 5-11, 210, sr.; Nick Teglovic, North Robinson Colonel Crawford, 6-2, 230, sr.; Mike Soltis, Middlefield Cardinal, 6-2, 275, sr.; Jace Diedrick, Wellington, 6-3, 250, sr.; Cael Rose, Casstown Miami East, 6-0, 320, sr.

K: Grant Woodfin, Worthington Christian, 5-8, 150, sr.

DL: Casey Hudson, Proctorville Fairland, 6-2, 210, sr.; Hunter Kesselring, Beverly Fort Frye, 6-2, 230, sr.; Devin Morris, Archbold, 5-11, 250, jr.; Kavon Robinson-Carter, Garfield Heights Trinity, 6-1, 205, sr.; Isaac Thompson, Oberlin, 6-5, 225, jr.; Devan Dierdrick, Wellington, 6-3, 230, soph.

LB: Joshua Carrel, Worthington Christian, 6-1, 210, jr.; Leighton Loge, Nelsonville-York, 6-1, 180, jr.; Aidan Snodgrass, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 217, sr.; Bo Snyder, Springfield, 5-10, 180, sr.; Ty Vickery, Andover Pymatuning Valley, 5-7, 180, fr.; Drew Unangst, Wellington, 6-1, 200, sr.; Jarrod Mays, Jamestown Greeneview, 5-10, 225, jr.; Jacob Rayburn, Arcanum, 5-10, 185, jr.

DB: Devontae Underwood, Cincinnati Gamble Montessori, 5-9, 165, sr.; Carter Williams, Jamestown Greeneview, 6-1, 190, jr.; Anthony Soltis, Middlefield Cardinal, 6-1, 150, sr.; Ryan Croston, Pymatuning Valley, 5-9, 165 fr.; Jarren Hicks, Coal Grove, 6-0, 175, sr.

P: Jesse Meyer, Coldwater, 6-4, 220, sr.

DIVISION VI – HONORABLE MENTION

QB: Lane Hess. Johnstown Northridge, 6-0, 160, jr.; Nick Neuhart, Old Washington Buckeye Trail, 6-4, 186, jr.

RB: Devin Carter, LaBrae, 5-9, 175, sr.; David Altiere, Western Reserve, 6-0, 178, sr.; Devin Ray, Andover Pymatuning Valley, sr.; Brogan Green, Fairbanks, 5-7, 175, jr.; Teegan Ruhl, Fredericktown, 6-1, 180, jr.; Hayden Salyers, West Jefferson, 5-10, 170, sr.; Dalton Haubeil, Chillicothe Huntington, 5-9, 170, sr.; Hudson Stalder, Nelsonville-York, 5-11, 170, jr.; Owen Hankins, Rock Hill, 6-2, 210, sr.; K.P. Delarber, Defiance Tinora, 5-10, 185, sr.; Tyce DeVolld, Sarahsville Shenandoah, 6-1, 185, jr.; Owyn Wise, Barnesville, 5-10, 165, sr.; Jordan Vallejo, Carey, 6-2, 265, jr.

WR/TE: Seandelle Gardner, Springfield, 5’9, 145, sr.; Cody Davis, Columbia, 6-4, 170, sr.; Zander Schmidt, Fairland, 6-0, 185, sr.; Perry Kingrey, Coal Grove, 6-5, 225, sr.; Jordan Martin, Belpre, 6-3, 195, sr.; Jackson Bergman, Hicksville, 6-6, 205, sr.; Jacksen Schroeder, Columbus Grove, 5-11, 165, sr.; Jaden Moss, Oregon Cardinal Stritch, 5-10, 170, sr.; Beau Wolf, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-8, 155, sr.; Hunter Yates, Sarahsville Shenandoah, 5-11, 165, soph.

OLDallas McCracken, Hanoverton United, 6-5, 280, soph.; Matthew Kidd, Mogadore, 6-0, 175, sr.; Noah Pettry, LaBrae, 6-2, 275, sr.; Adam Pettry, LaBrae, 6-2, 270, sr.; Connor Heater, Brookfield, 6-4, 250, jr.; Zeek Worsencroft, Springfield, 6-3, 255, sr.; Andrew Vance, Cincinnati Country Day, 6-5, 240, sr.; Will Dratwa, Frankfort Adena, 6-0, 225, sr.; Tucker Levering, Nelsonville-York, 6-0, 240, sr.; Dominik Robson, Nelsonville-York, 6-4, 250, sr.; Brad Wheeler, Coal Grove, 6-0, 190, sr.; Bryson Spencer, Lucasville Valley, 5-11, 265, sr.; Ashton Clauss, Carey, 6-0, 200, sr.; Hayden Dickman, Archbold, 6-1, 195, jr.; Eric Bohn, Defiance Tinora, 5-10, 210, sr.; Caleb Riggs, Beverly Fort Frye, 6-3, 195, jr.; Logan Shepherd, Barnesville, 5-8, 235, sr.; Landon Koch, Old Washington Buckeye Trail, 6-2, 247, jr.; Dakota Milliken, Old Washington Buckeye Trail, 6-0, 267, sr.; Jared Trenner, Sarahsville Shenandoah, 5-10, 205, jr.; Corbin Ebersbach, Newcomerstown, 6-0, 205, sr.

K: Sean Leonard, Jamestown Greeneview, 6-0, 160, fr.; Chase Ruby, Lucasville Valley, 6-3, 165, sr.; Anthony Bell, Carey, 5-11, 164, sr.;

DL: Payne Brereton, United, 6-0, 235, sr.; Ben Hopkins, Canton Central Catholic, 6-4, 235, sr.; Brayden Young, Casstown Miami East, 6-1, 220, sr.; Alex Johnson, Centerburg, 6-2, 190, sr.; Jarrett Simmons, West Jefferson, 6-1, 210, sr.; Gavin Whited, Northmor, 6-1, 230, sr.; R.J. Ward, Fairland, 5-10, 235, sr.; Eli Patterson, Symmes Valley, 6-1, 205, sr.; Beau Blankenship, Paint Valley, 6-4, 220, sr.; Caleb Osborne, Frankfort Adena, 6-1, 235, jr.; Nathan Martin, Nelsonville-York, 6-1, 190, sr.; Justin Moore, Lucasville Valley, 6-6, 261, Jr.; Joey Yoder, Collins Western Reserve, 6-0, 215, sr.; Camredn Foster, Liberty Center, 6-2, 170, sr.; Javen Gaines, Defiance Tinora, 6-0, 225, jr.; Parker Ketterman, North Robinson Colonel Crawford, 6-1, 210, jr.; Clay Bonnell, Columbus Grove, 6-2, 195, sr.; Kaleb Bailey, Beverly Fort Frye, 6-3, 240, jr.; Ethan Spangenburg, Barnesville, 6-0, 225, sr.; Joel Rataiczak, Sarahsville Shenandoah, 6-3, 200, jr.; Gatlin Fish, Newcomerstown, 6-0, 245, sr.

LB: Nathan Hemberger, LaBrae, 6-0, 190, fr.; AJ Bartolin, Brookfield, 6-0, 190, jr.; Chase Vacco, East Canton, 6-3, 180, sr.; Jake McCullough, East Canton, 5-7, 165, jr.; Tom Reljin, Columbia Station Columbia, 5-10, 190, sr.; Tyler Huber, Arcanum, 5-11, 180, sr.; Garrett Corwin, Northmor, 5-11, 195, sr.; Jack Rickert, Grandview Heights, 6-0, 215, jr.; Tanner Ufferman, Fairbanks, 6-0, 190, sr.; Tyler White, Worthington Christian, 5-11, 170, sr.; Grayson Walsh, Symmes Valley, 5-10, 185, sr.; Cayden Alvarado, Archbold, 5-10, 210, sr.; Zaiden Huck, Beverly Fort Frye, 5-11, 190, jr.; Eli Johnson, Beverly Fort Frye, 5-11, 178, jr.; Chase Conner, Barnesville, 6-0, 170, sr.; Connor Jones, Barnesville, 5-10, 200, sr.; Hunter Schott, Sarahsville Shenandoah, 6-3, 230, jr.; Trenton Newkirk, Newcomerstown, 6-2, 245, sr.; Isaac Fullenkamp, Coldwater, 5-11, 170, sr.

DB: Jay’ Marion Jethroe, LaBrae, 6-0 170, jr.; Elijah Stanley, Creston Norwayne, 6-0, 185, jr.; Ty Moore, Wellington, 5-10, 170, sr.; Owen Menge, Columbia Station Columbia, 5-7, 155, sr.; Jalen Fairbanks, Cincinnati Gamble Montessori, 5-9, 155, sr.; Marcus Cortez, Northmor, 5-10, 150, sr.; Cameron Frazier, KIPP Columbus, 5-11, 165, soph.; Adam Fry, West Jefferson, 5-10, 165, sr.; Tyler Johnson, Centerburg, 6-2, 195, jr.; Tristin Pierce, Grandview Heights, 5-9, 170, jr.; Kalyn Spence, Columbus Africentric, 6-0, 170, sr; Steeler Leep, Fairland, 5-9, 165, Jr.; Levi Niece, Symmes Valley, 5-7, 180, sr.; Hunter Blagg, Rock Hill, 5-8, 150, sr.; Jacob Hershberger, Harrod Allen East, 5-11, 160, jr.; Cole Commisso, Defiance Tinora, 5-11, 175, sr.; Owen Long, Liberty Center, 6-0, 160, sr.; Carter Valentine, North Robinson Colonel Crawford, 6-5, 185, sr.; Bunk Millender, Newcomerstown, 5-7, 150, fr.; Sam Townsend, Sarahsville Shenandoah, 6-0, 165, soph.; Donovan Geiger, Old Washington Buckeye Trail; 6-3, 171, soph.

P: Eric Groesser, Sullivan Black River, 6-0, 190, soph.; Cordell Grubb, Paint Valley, 6-0, 215, Sr.; Noah Dickerson, Crooksville, 6-2, 190, Sr.;

Defensive Player of the Year: Norey Johnson, Cincinnati Deer Park

Coach of the Year: James Lee, KIPP Columbus