District 10 releases baseball and softball tournament pairings

Sports

Sharpsville begins the district tournament as the top seed in 2A

District 10, baseball, generic

Adobe Stock

SHARON, Pennsylvania (WKBN) – This afternoon, District 10 released their 2021 softball and baseball tournament fields to begin on Monday, May 24.

2021 District 10 Softball Tournament
Class A
Quarterfinals, May 24
Game 1: Rocky Grove vs. Cochranton, at Allegheny at noon
Game 2: Kennedy Catholic vs. Saegertown, at Allegheny at 2 pm
Semifinals, May 26
Game 3: Winner of Game 1 vs. Cambridge Springs
Game 4: Winner of Game 2 vs. West Middlesex
Championship, May 31
Remaining Winners

Class AA
Quarterfinals, May 24
Game 1: Maplewood vs. Union City, at Penn State-Behrend at 3 pm
Game 2: Reynolds vs. Mercer, at Slippery Rock at 3 pm
Game 3: Sharpsville vs. Wilmington, at Slippery Rock at 5 pm
Game 4: Seneca vs. Northwestern, at Allegheny at 4 pm
Semifinals, May 26
Game 5: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2
Game 6: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4
Championship, May 31
Remaining Winners

Class AAA
Quarterfinals, May 25
Game 1: Sharon vs. Fairview, at Allegheny at 4 pm
Game 2: Corry vs. Harbor Creek, at Penn State-Behrend at 3 pm
Game 3: Slippery Rock vs. Jamestown, at Slippery Rock at 3 pm
Game 4: Girard vs. North East, at Penn State-Behrend at 1 pm
Semifinals, May 27
Game 5: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2
Game 6: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4
Championship, May 31
Remaining Winners

Class AAAA
Quarterfinals, May 25
Game 1: Grove City vs. Villa Maria, at Penn State-Behrend at 5 pm
Game 2: Conneaut vs. Warren, at Allegheny at noon
Game 3: General McLane at Hickory, at Slippery Rock at 5 pm
Game 4: Franklin at Fort LeBoeuf, at Allegheny at 2 pm
Semifinals, May 27
Game 5: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2
Game 6: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4
Championship, May 31
Remaining Winners

2021 District 10 Baseball Tournament
Class A
Semifinals, May 28
Game 1: Rocky Grove vs. Saegertown
Game 2: Cochranton vs. Kennedy Catholic
Championship, May 31
Remaining Winners

Class AA
Quarterfinals, May 24
Game 1: Eisenhower vs. West Middlesex at Slippery Rock at 4 pm
Game 2: Mercer vs. Cambridge Springs, at Slippery Rock at 1:30 pm
Game 3: Lakeview vs. Wilmington, at Neshannock at 6:30 pm
Semifinals, May 27
Game 4: Winner of Game 1 vs. Sharpsville
Game 5: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3
Championship, May 31
Remaining Winners

Class AAA
Quarterfinals, May 24
Game 1: Greenville vs. Mercyhurst Prep, at Mercyhurst at 1:30 pm
Game 2: Titusville vs. Fairview, at Mercyhurst at 4 pm
Game 3: North East vs. Hickory, at Neshannock at 4 pm
Game 4: Sharon vs. Fairview, at Slippery Rock at 6:30 pm
Semifinals, May 27
Game 5: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2
Game 6: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4
Championship, May 31
Remaining Winners

Class AAAA
Quarterfinals, May 25
Game 1: Corry vs. Harbor Creek, at Mercyhurst at 4 pm
Game 2: Warren vs. Grove City, at Slippery Rock at 4 pm
Game 3: General McLane vs. Slippery Rock, at Slippery Rock at 6:30 pm
Game 4: Meadville vs. Cathedral Prep, at Mercyhurst at 1:30 pm
Semifinals, May 28
Game 5: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2
Game 6: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4
Championship, May 31
Remaining Winners

Copyright 2021 Nexstar Media Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Trending on WKBN.com