Baseball tournament draw today

Sports
Generic Baseball Scorecard

YOUNGSTOWN, Ohio (WKBN) – The OHSAA high school baseball tournament draw took place today. Here’s a look at the way the field shook out in each local district:

Baseball Tournament Draw
Division I – North Canton District
Sectional Semifinal – May 14
Game 1 – #9 Boardman at #8 Massillon, 5
Game 2 – #12 New Philadelphia at #5 Fitch, 5
Game 3 – #10 Perry at #7 Green, 5
Game 4 – #11 Canton McKinley at #6 Dover, 5
Sectional Final – May 16
Game 5 – Winner of Game 1 at #1 Jackson, 5
Game 6 – Winner of Game 2 at #4 Lake, 5
Game 7 – Winner of Game 3 at #2 GlenOak, 5
Game 8 – Winner of Game 4 at #3 Hoover, 5
District Semifinal – May 21 at Dick Miller Field
Game 9 – Winner of Game 5 vs.Winner of Game 6, 2
Game 10 – Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8, 5
District Championship – May 23 (at 5 pm) at Dick Miller Field
Remaining Winners

Division II – Struthers District
Sectional Semifinal – May 13
Game 1 – #9 Howland at #8 Mooney, 5
Game 2 – #13 Chaney at #4 Alliance, 5
Game 3 – #12 East at #5 West Branch, 5
Game 4 – #10 Girard at #7 Hubbard, 5
Game 5 – #11 Struthers at #6 Salem, 5
Sectional Final – May 15
Game 6 – Winner of Game 1 at #1 Canfield, 5
Game 7 – Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3, 5
Game 8 – Winner of Game 4 vs. #2 Poland
Game 9 – Winner of Game 5 vs. #3 Niles, 5
District Semifinal – May 20 at Cene Park
Game 10 – Winner of Game 6 vs. Winner of Game 7, 4
Game 11 – Winner of Game 8 vs. Winner of Game 9, 4
District Championship – May 22 (at 6:30) at Cene Park
Remaining Winners

Division III – Niles District
Sectional Semifinal – May 13
Game 1 – #9 Liberty at #8 Cardinal, 5
Game 2 – #12 Pymatuning Valley at #5 LaBrae, 5
Game 3 – #10 Berkshire at #7 Mineral Ridge, 5
Game 4 – #11 Brookfield at #6 Garrettsville Garfield, 5
Sectional Final – May 15
Game 5 – Winner of Game 1 at #1 Champion, 5
Game 6 – Winner of Game 2 at  #4 Newton Falls, 5
Game 7 – Winner of Game 3 at #2 Edgewood, 5
Game 8 – Winner of Game 4 at #3 Grand Valley, 5
District Semifinal – May 20 at Wilder Field
Game 9 – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, 4:30
Game 10 – Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8, 7
District Championship – May 22 (at 5 pm) at Wilder Field
Remaining Winners

Division III – Struthers District
Sectional Semifinal – May 13
Game 1 – #9 East Palestine at #8 Western Reserve, 5
Game 2 – #12 Campbell Memorial at #5 Mogadore, 5
Game 3 – #10 Columbiana at #7 United, 5
Game 4 – #11 Waterloo at #6 Crestview, 5
Sectional Final – May 15
Game 5 – Winner of Game 1 vs. #1 South Range, 5
Game 6 – Winner of Game 2 vs. #4 Ursuline, 5
Game 7 – Winner of Game 3 vs. #2 Canton Central Catholic, 5
Game 8 – Winner of Game 4 vs. #3 Rootstown, 5
District Semifinal – May 20 at Cene Park
Game 9 – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, 4
Game 10 – Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8, 4
District Championship – May 22 (at 6:30 pm) at Cene Park
Remaining Winners

Division IV – Struthers District
Sectional Semifinal – May 14
Game 1 -#9 Heartland Christian at #8 Wellsville, 5
Game 2 – #13 Lordstwn at #4 McDonald, 5
Game 3 – #12 Sebring at #5 Southern, 5
Game 4 – #10 St. Thomas Aquinas at #7 Jackson-Milton, 5
Game 5 – #11 Leetonia at #6 Lisbon, 5
Sectional Final – May 16
Game 6 – Winner of Game 1 at #1 Springfield, 5
Game 7 – Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3, 5
Game 8 – Winner of Game 3 at #2 Warren JFK, 5
Game 9 – Winner of Game 4 at #3 Lowellville, 5
District Semifinal – May 21 at Cene Park
Game 10 – Winner of Game 6 vs. Winner of Game 7, 4
Game 11 – Winner of Game 8 vs. Winner of Game 9, 4
District Championship – May 23 (at 6:30 pm) at Cene Park
Remaining Winners

Division IV – Fairport Harding District
Sectional Semifinal – May 14
Game 1 – #9 Cornerstone Christian at #8 Fairport, 5
Game 2 – #12 Richmond Heights at #5 Windham, 5
Game 3 – #10 Ashtabula St. John at #7 Andrews Osborne, 5
Game 4 – #11 Southington at #6 Badger, 5
Sectional Final – May 16
Game 5 – Winner of Game 1 at #1 Mathews, 5
Game 6 – Winner of Game 2 at #4 Maplewood, 5
Game 7 – Winner of Game 3 at #2 Bristol, 5
Game 8 – Winner of Game 4 at #3 Newbury, 5
District Semifinal – May 21 (time: TBA) at Fairport
Game 9 – Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6
Game 10 – Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8
District Championship – May 23 (time: TBA) at Fairport 
Remaining Winners
 

Copyright 2019 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.