Austintown Fitch senior named Honorable Mention All-Ohio

Sports

Simons averaged 22.5 points per game for the Falcons this season

Austintown Fitch Senior Todd Simons was named Honorable Mention All-Ohio in Division I.

COLUMBUS, Ohio (WKBN) – Austintown Fitch senior Todd Simons was named Honorable Mention All-Ohio in Division I.

He was previously named a member of the WKBN Boys Starting Five.

The Falcons senior stuffed the stat sheet with 22.1 points, 7.3 rebounds, 2.8 steals and 2.6 assists per game this season. Simons scored 20 points or more 17 times.

The three-time All-Conference performer holds the single game (52 points) and season scoring mark (531 points) records. Simons’ 1,446 career points shattered a school record that lasted for 65 years.

Simons committed to football for his collegiate career, announcing his intentions to play for WVU in February.

2021 Division I Boys Basketball All-Ohio Teams

Player of the Year: Kobe Johnson, Canton McKinley

Co-Coach of the Year: Tom Souder, Worthington Kilbourne; Bob Krizancic, Mentor

First Team
Kobe Rodgers, Cincinnati St. Xavier, 6-3, sr., 18.1; Gabe Cupps, Centerville, 6-2, so., 16.2; Logan Duncomb, Cincinnati Moeller, 6-9, sr., 13.4; Tasos Cook, Westerville Central, 6-2, sr., 21.2; Sean Jones, Gahanna Lincoln, 5-10, jr., 17.5; Kobe Johnson, Canton McKinley, 6-4, sr., 20.8; Corey Tripp, Medina, 6-3, sr., 24.1; Luke Chicone, Mentor, 5-11, sr., 23.1; Elmore James IV, Lyndhurst Brush, 6-3, jr., 29.8; Sean Craig, Sylvania Northview, 6-7, jr., 20.2.

Second Team
Rich Rolf, Centerville, 6-7, sr., 15.1; Nate Johnson, Liberty Twp. Lakota East, 6-3, sr., 17; Alex Williams, Cincinnati Moeller, 6-4, sr., 16; Keaton Norris, Hilliard Bradley, 5-11, sr., 18.1; Jalen Sullinger, Thomas Worthington, 5-10, sr., 18.6; Quentin Toles, Massillon Perry, 6-0, sr., 25.2; Marquis Barnett, Brunswick, 6-3, sr., 24.8; Chaze Harris, Bedford, 6-4, sr., 23.0; Daniel Young, Shaker Heights, 6-2, jr., 25.4; A.J. Adams, Findlay, 6-5, sr., 16.4; Luke Denbow, Ashland, 6-1, Jr., 21.8.

Third Team
T.C. Molk, Dover, 6-0, jr., 15.8; Prophet Johnson, Huber Heights Wayne, 6-4, sr., 20.1; Ian Schupp, Worthington Kilbourne, 6-5, sr., 18; Ajay Sheldon, Dublin Coffman, 6-1, jr., 23.5; Tre Massey, Brunswick, 6-2, sr., 23.7; Erik Stern, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 6-8, sr., 21.1; Brandon Ford, Ashtabula Lakeside, sr., 24.1; Seth Wilson, Lorain, 6-3, sr., 23.2; Marcus Steele, Solon, 6-0, sr. 20; Khalil Luster, Lima Senior, 5-6, jr., 13.8.

Special Mention
Isaiah Young, Hoban, 6-0, sr., 19.9; Michael Skeriotis, Jackson, 5-9, sr., 13.5; Ayden Hall, Dover, 6-3, jr., 13.2; Henry Hinkle, Olentangy Liberty, 6-0, sr., 14.2; Garner Wallace, Pickerington Central, 6-5, sr., 15.2; Brady Lichtenberg, Toledo St. John’s, 6-2, sr., 12.8; Kaleb Wanamaker, Toledo Start, 5-11, sr., 21.2; Grant Pahl, Sylvania Southview, 6-2, sr., 16.1; Cli’Ron Hornbeak, Toledo St. Francis, 6-9, sr., 11.5; Frank Waganfeald, Oregon Clay, 6-8, sr., 14.3; Kasey Hunt, Sylvania Northview, 6-4, jr., 12.5.

Honorable Mention
Tom House, Centerville, 6-5, jr.; 18.1; Nathan Dudukovich, West Chester Lakota West, 6-3, so.; 21.3; Justin Lovette, Cincinnati LaSalle, 6-0, sr.; 18.5; Trey Killens, Mason, 6-0, sr.; 22.7; Avante Martin, 6-2, sr., Sidney; 13.4; Bowen Hardman, Princeton, 6-5, jr., 13.5.; Logan Woods, Fairfield, 6-4, jr., 16.4; Casey George, Pickerington North, 6-0, sr., 19.1; Jaiden Guice, Westerville South, 5-11, sr., 19.9; Drey Carter, Westerville South,  6-7, sr., 16.1; Jason Foster, Olentangy Orange,  6-5, sr., 14.9; Tyrese Hughey, Thomas Worthington,  6-7, sr., 12.2; Brock Waits, Grove City,  6-0, sr., 17.1; Tanner Ware, Hoover, 6-4, jr., 12.6; Sam Oliver, GlenOak, 6-1, sr., 18.0; Zack Oddo, Green, jr., 15.6; Brayden Hamilton, Wooster, 6-4, jr. 15.4; Christian Howard, Medina, 6-3, sr., 11.9; Khoi Thurmon, Copley, 6-0, soph., 18.1; Brent Walker, McKinley, 6-7, sr., 15.9; Rico Pickett, Walsh Jesuit, 6-1, jr., 16.1; Solomon Callaghan, Wadsworth, 5-11, soph., 14.4; JJ Vaughan, Lake, 5-10, jr., 17.8; Kevin James, Jackson, 6-2, jr., 11.4; Luke Sabo, Massillon, 6-1, sr., 11.5; Todd Simons, Austintown Fitch, 6-4, sr., 22.5; Michael Bova, Lakewood St. Edward, 6-2, jr., 16.8; Omar Abuhamdeh, North Royalton, 6-0, sr., 18.9; Jonah Waag, Mentor, 6-3, sr., 18.4; E.J. Farmer, Cleveland Heights, 6-4, sr., 18.2; Henry Raynor, Cleveland St. Ignatius, 6-7, sr., 16.8; Allan Eason, Parma, 6-1, sr., 23.9; Stefan Stanic, Parma Normandy, 6-6, sr., 19.9; Eli White, Ashland, 6-2, sr., 15.8; Max Roth, Findlay, 6-1, jr., 13.5; C.J. Hornbeak, Toledo St. John’s, 6-1, soph., 15.1; Garret Pike, Whitehouse Anthony Wayne, 6-3, sr., 14.7.

Copyright 2021 Nexstar Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Play to win local prizes!

Trending on WKBN.com