COLUMBUS, Ohio (WKBN) – Austintown Fitch senior quarterback Devin Sherwood was named First Team All-State in Division II by the OHSAA on Wednesday. Sherwood finished the 2021 season with 2,484 yards passing, 768 yards rushing and 27 total touchdowns.

The rest of the Division II All-State awards are listed below:

DIVISION II – FIRST TEAM

QB: Amare Jenkins, Dublin Scioto, 6-3, 175, sr.; Kaden Holmes, Fremont Ross, 5-11 170, jr.; Devin Sherwood, Austintown Fitch; Griffin Scalf, Cincinnati Anderson, 6-3, 205, jr. 

RB: Nate Severs, Big Walnut, 5-9, 210, soph.; Lamar Sperling, Akron Hoban, 5-8, 178, jr.; Rocco Conti, Olmsted Falls, 5-9, 180, jr.; Jasiah Medley, Piqua, 6-1, 196, sr. 

WR/TE: Tyson Boze, Dublin Scioto, 6-3, 190, sr.; Kaden Saunders, Westerville South, 5-11, 175, sr.; Trey Talboo, Toledo St. Francis, 6-3, 200, sr.; Sam Lee, Toledo Central Catholic, 6-6, 220, sr.; Trey Martin, Green, 6-2, 184, sr.; Joey Faulkner, Cincinnati Anderson, 6-0, 175, sr.; Adrian Norton, Riverside Stebbins, 6-1, 190, jr. 

OL: Aiden Hernandez, Big Walnut, 6-2, 250, sr.; Jonathan Harder, Olentangy Berlin, 6-5, 290, sr.; Ethan Green, Fremont Ross, 6-7, 290, sr.; Jaiden Woods, Massillon Washington, 5-10, 260, sr.; Ryan Baer, Eastlake North, 6-8, 330, sr.; Sam Petros, Ashtabula Lakeside, sr.; Caleb Lyons, Piqua, 6-4, 304, sr.; Paul Haywood, Cincinnati La Salle, 6-3, 300, sr. 

K: Alex Kasee, Sylvania Northview, 6-1 160 Jr.; Robby Smart, North Canton Hoover, 5-10, 150, sr. 

DL: Correy Craddolph, Columbus Northland, 6-0, 240, sr.; Drew Logan, North Canton Hoover; Mike Shimek, North Canton Hoover, 6-2, 220, sr.; Roosevelt Andrews, Barberton, 6-3, 220, jr.; Tico Jones, Lakewood, 6-6, 265, sr.; Brody Foley, Cincinnati Anderson, 6-6, 230, sr.; Jay’ron Gibson, Cincinnati Winton Woods, 6-0, 243, sr.; JJ Ruffin, Cincinnati La Salle, 6-3, 227, sr. 

LB: Jacob Arndt, Marion Harding, 5-9, 180, sr.; Chris Jackson, Toledo Central Catholic, 6-2, 215 Sr.; Kasey Kish, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-11, 205, sr.; Derell Bedingfield, Benedictine, 6-2, 205, sr.; Matt Rose, Brecksville-Broadview Heights, 6-2, 205, sr.; Sam Schmiesing, Piqua, 6-2, 226, jr.; Seven Blue, Cincinnati Winton Woods, 5-7, 165, sr. 

DB: Garrett Stover, Big Walnut, 6-2, 195, soph.; Peyton Reasonover, Toledo Central Catholic, 6-1,170, sr.; Austin Brawley, Massillon Washington, 5-9, 180, sr.; Jamal Sumlin, Cleveland Rhodes, 6-3, 195, sr.; Ryan Ptacek, Avon, 6-3, 210, sr.; Bennett Lawrence, Olentangy Berlin, 6-1, 185, sr. 

P: Charlie Durkin, Akron Hoban, 6-0, 205, sr. 

DIVISION II – SECOND TEAM

QB: Trevor Van Horn, Green, 6-3, 193, sr.; Matt Natale, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 6-1, 175, sr.; Aaron Filips, Medina Highland, 6-1, 200, sr.; Will Kocher, Kings Mills Kings, 6-2, 205, jr. 

RB: Kentrell Marks, Parma Heights Valley Forge, 6-1, 185, sr.; Joe Caswell, Anthony Wayne, 6-0 205, jr.; Jakorion Caffey, Avon, 5-10, 190, soph.; Ty’aris Stevenson, Cincinnati Withrow, 5-11, 185, sr. 

WR/TE: Nicky Pentello, Big Walnut, 5-10, 185, jr.; Lesley Andoh, Dublin Scioto, 6-1, 175, sr.; Bryson Hammer, Fremont Ross, 5-11 170, jr.; Micah McKee, Wooster, 6-5, 200, sr.; Connor Awad, Grafton Midview, 6-3, 190, sr.; Evan Upchurch, Cincinnati Anderson, 5-10, 165, sr.; Michael Mussari, Kings Mills, Kings 6-0, 165, jr.  

OL: Tyler O’Reilly, Westerville South, 6-2, 260, sr.; AJ Moniaci, Teays Valley, 6-3, 300, sr.; Evan White, Anthony Wayne, 6-4, 240, sr.; Alec Lehman, North Canton Hoover, 6-1, 255, sr.; CJ Dawson, Green, 6-3, 297, sr.; Drew Holt, Akron Hoban, 6-0, 290, jr.; Joe Lubertozzi, Avon Lake, 6-1, 262, sr.; Will Edwards, Cincinnati Winton Woods, 6-3, 300, sr. 

K: Nathaniel Vakos, Avon , 6-1, 190, Sr. 

DL: Dylan Fisher, Toledo Central Catholic, 6-1 270, sr.; Anthony Mosley, Lima Senior, 6-3 220 jr.; Marcus Moore, Massillon Washington; Riley Campbell, Massillon Washington, 6-3, 210, sr.; Jason Martin III, Akron Hoban, 6-0, 280, jr.; John Jackson, Barberton, 6-3, 260, sr.; Landon Hare, Piqua, 6-2, 219, sr. 

LB: Nathan Depuy, Massillon Washington, 5-11, 220, sr.; Logan Brady, Uniontown Lake, 5-11, 190, sr.; Zadan Abuhamdeh, North Royalton, 6-3, 210, sr.; Tyler Smith, Grafton Midview, 5-11, 205, sr.; Nick Hoying, Kings Mills Kings, 5-11, 170, jr.; Casey O’Toole, Cincinnati Anderson, 6-2, 225, sr.; Radical Rothermel, Trenton Edgewood, 6-1, 260, sr.  

DB: Jeffrey Mold, Anthony Wayne, 6-1 175, sr.; Jake Elly, Painesville Riverside, 5-11, 165, jr.; Jorden Berry, West Carrollton, 5-10,170, sr.; Cameron Calhoun, Cincinnati Winton Woods, 6-0, 175, jr.; Braiden Strayer, Piqua, 5-11, 165, sr.; Tremmell Wright, Xenia, 5-11, 175, jr. 

P: Owen Wiley, Avon Lake, 5-11, 165, sr. 

DIVISION II – THIRD TEAM

QB: Xavier Balson, North Olmsted, 6-2, 187, jr.; Nate Keller, Riverside Stebbins, 6-0, 180, sr.; Sam DeTillio, Avon, 5-11, 185, jr.; CeeJay Yarboro, Cleveland Benedictine, 6-0 175, sr. 

RB: JJ Calip, Worthington Kilbourne, 5-11, 185, jr.; Cameron Macon, Barberton, 6-0, 225, sr.; Keenan Alcalde, Cincinnati Turpin, 6-1, 190, sr.; Aiden Lal, Hudson, 6-3, 210, sr. 

WR/TE: Cooper Rusk, Macedonia Nordonia, 6-0, 180, sr.; Colin Pierce, Hudson, 5-10, 175, sr.; Christian Ochei, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 6-2, 190, sr.; Tim Conwell, Avon, 5-10, 165, sr.; Ryan McDole, Cincinnati Turpin, 6-4, 205, sr. 

OL: Michael Bush, Marion Harding, 6-4, 300, sr.; Ryan Steinbrink, Canal Winchester, 6-4, 270, jr.; Ryan Carretta, St. Charles, 6-5, 315, jr.; Brent Rombach, Toledo Central Catholic, 6-3 260 Sr.; Keshawn Haynes, Akron Hoban, 6-2, 315, sr.; Dominic Fallon, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-11, 205, sr.; Luke Hamilton, Avon, 6-6, 280, soph.; Dominic Rivera, Olmsted Falls, 6-7, 310, jr.; Austin Rack, Cincinnati La Salle, 6-1, 275, sr. 

K: Drew Rader, Wooster, 5-9, 160, sr. 

DL: Jordan Pritchard-Sewell, Akron Hoban, 6-1, 265, soph.; Avery Viancourt, Avon Lake, 6-1, 176, jr.; Morgan Bish, Ashtabula Lakeside, 5-11, 212, sr.; Gavin Beasley, North Olmsted, 5-10, 195, jr.; Dalton King, Riverside Stebbins, 6-2, 215, sr.; Joshua Lukusa, Cincinnati Withrow, 6-5, 240, sr. 

LB: Peyton Weiler, Teays Valley, 5-10, 190, sr.; Bryce Kahl, Anthony Wayne, 5-11 170 Sr.; Jovon Toyer, Toledo St. Francis, 5-10 255, sr.; Logan Villamagna, Macedonia Nordonia, 5-11, 180, jr.; Ryan Evans, Hudson, 6-0, 200, sr.; Jack Romanini, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-8, 185, sr.; Brennan Catania, Hudson, 6-1, 185, sr.; Trey Carpenter, Cincinnati Turpin, LB, 6-0, 185, sr.; Nate Friesner, Toledo St. John’s, 6-1 205, sr. 

DB: Julius Jackson, Toledo St. John’s, 6-1 165, sr.; Bryan Russ, Macedonia Nordonia, 5-10, 180, sr.; Kaige Lowe, Barberton, 5-11, 170, sr.; Pierden Pepe, Avon Lake, 5-11, 165, jr.; Marvin Conkle, Benedictine; Drew Covington, Cincinnati Turpin, 6-3, 175, sr.; Jack Fries, Cincinnati La Salle, 6-0, 180. sr.; 

P: Carson Caudell, Kings Mills Kings, 6-1, 170, sr. 

DIVISION II – HONORABLE MENTION 

QB: Deuce Caldwell, Licking Heights, 5-9, 155, jr.; Liston Shroyer, Watkins Memorial, 6-1, 170, sr.; Brady Wink, Marion Harding, 5-9, 165, sr.; Charlie Ciolek, Olmsted Falls, 6-4, 185, Sr.; Aidan Jones, Morrow Little Miami, 6-2, 180, sr.; Brady Ouhl, Piqua, 6-1, 179, jr.; Mason Young, Harrison, 5-9, 175, sr. 

RB: Chris Edmonds, Toledo Central Catholic, 5-9, 185, jr.; Hakeem Quran, Lakewood, 5-10, 180, Sr.; Tanelle Rose, Brush, 6-0, 185, soph.; Edward Robinson III, Maple Heights, 5-11, 195, Jr.; Deondre Bothast-Revalee, Oxford Talawanda, 5-10, 200, sr.; Max Sannella, Kings Mills Kings, 5-10, 190, sr.; TyRek Spikes, Cincinnati Winton Woods, 5-7, 165, Sr.; 

WR/TE: Brayden Bischoff, Little Miami, 6-0, 175, jr.; Kevin Heichel, Medina Highland, 6-0, 170, sr.; Dom Foster, Warren G. Harding, 6-1, 180, sr.;  Wesley Stokes, Marion Harding, 6-3, 200, sr.; Jared Kelley, North Olmsted, 5-11, 185, Jr.; Brandon Boyd, Cleveland Benedictine, 6-0, 173, jr.; Jake DePaul, Avon Lake, 5-9, 165, sr. 

OL: Chase Riedel, Macedonia Nordonia, 6-5, 271, sr.; Joe Sferra, Boardman, 6-3, 285, sr.; Josh Fitzgerald, Austintown Fitch, 6-3, 275, jr.; Zach McGuire, Piqua, 6-2, 291, sr.; Eli Aruri, Kings Mills Kings, 6-0, 201, jr.; Jack Bauer, Whitehouse Anthony Wayne, 6-3, 225, sr.; Mar’Teion Adams, Toledo Central Catholic, 6-3, 230, sr.; Kirk Doskocil, Brecksville-Broadview Heights, 6-3, 270, sr.; Dante Ciulli, North Royalton, 5-10, 210, sr.; Alex Azre, Willoughby South, 6-2, 275, jr.; Nick Messenger, Painesville Riverside, 6-2, 255, sr.; Anthony Illiano, Cleveland Benedictine, 6-3, 280, jr. 

K: Mason Luensman, La Salle, 5-11, 180, sr.; Hayden Olcott, Olentangy, 5-11, 160, sr.; Johan Silver, Fremont Ross, 6-1 160, sr.; Andrew Lastovka, Macedonia Nordonia, 5-9, 150, sr.; Kaiden Koch, Grafton Midview, 6-0, 185, sr. 

DLKincade Tyson, Warren G. Harding, 6-4, 200, sr.; Jeremy Callahan, Olentangy, 6-3, 230, sr.; Rashawn Turner, Marion Harding, 6-1, 230, sr.; Kyle Pawlicki, Whitehouse Anthony Wayne, 6-1, 215, sr.; Tyler Jackson, Toledo Central Catholic, 6-0, 260, jr.; Alejandro Castro, Parma, 6-2, 240, Jr.; Austin Mitchell, Avon, 6-1, 247, jr.; Dain Bartlebaugh, North Ridgeville, 6-5, 275, sr; Angel Jiminian, Westlake, 6-0, 210, sr.; Jayden Denton, Cincinnati Winton Woods, 6-3, 235, sr.; DeAndre Woolens, Cincinnati Withrow, 6-2, 255, jr. 

LB: Dauvion Henderson, Whitehall, 6-0, 185, sr.; Lawrence O’Malley, Big Walnut, 5-9, 190, sr.; Zach Mullins, Mount Vernon, 6-3, 215, sr.; Jalin Sample, Independence, 5-10, 180, sr.; Mason Villarreal, Fremont Ross, 5-10, 220, jr.; Jason Ryan, Painesville Riverside, 6-2, 205, jr.; Luke Dieckman, Olmsted Falls, 6-2, 200, sr.; Trevor Norman, Avon, 6-0, 188, Sr.; Ira Sampson, Willoughby South, 6-0, 210, sr.; Dom Tromba, Painesville Riverside, 6-1, 190, sr.; Gavin Ehrhardt, Avon, 5-11, 215, jr.; 

DB: Ty Miller, Uniontown Lake, 5-10, 165, jr.; De’Vonta Baskerville, Akron Hoban, 5-11, 205, sr.; Markim McKinnie, Akron Hoban, 6-0, 180, sr.; DeShawn Vaughn, Austintown Fitch, 5-10, 185, soph.; Charlie Klug, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit, 5-10, 180, sr.; Brandon Armstrong, Westerville South, 5-8, 160, sr.; Jonny Askew, Mount Vernon, 5-9, 175 soph.; Harrison Brewster, Olentangy Berlin, 6-1, 180, soph.; Hayden Hull, Canal Winchester, 5-10, 185, sr.; Brody McLaughlin, Licking Heights, 6-1, 170, sr.; Nate Younker, Watkins Memorial, 6-0, 187, sr.; Kalijah Alejandro, Fremont Ross, 5-10, 145, sr.; Keegan Rudduck, Avon Lake, 6-0, 155, jr.; Damari Williams, Brush, 6-0,170, jr.; Torre Weatherspoon, Amherst Steele, 5-11, 175, sr.; Jumerious Hope, Cleveland Rhodes, 5-10, 175, sr.; 

P: Caden Groff, Canal Winchester, 6-1, 185, sr.; Cole Tishler, Toledo Central Catholic, 5-11, 160, sr.; Isiah Fox, Lyndhurst Brush, 6-0, 160, sr. 

Offensive Players of the Year: Trey Martin, Green; Lamar Sperling, Akron Hoban 

Defensive Player of the Year: Jay’ron Gibson, Cincinnati Winton Woods 

Coaches of the Year: Rob Page, Big Walnut; Alex Garvin, Kings